Det finns en mänsklig egenskap som leder rakt in i mitt hjärta. Det är en viss sorts mod, modet att stå upp för det man tror på. Det mod som medförde att min stora idol, Nelson Mandela, spenderade ett drygt kvarts sekel bakom lås och bom. Få saker är vackrare än detta mod.
Jag har äran att ha fått krama en sådan person. En man med så stort hjärta och så mycket mod att priset lätt kan bli högt. Detta inlägg vill jag ägna åt denna man och hans alternativa nationalsång. En fantastisk man vid namn Dick Wase. Må 2013 bringa ljus i ditt liv, Dick!
Lyssna på Dicks nyskrivna nationalsång
Här hittar ni texten. Den är värd att läsa.
Gott nytt år, min vän!
(Nu fungerar länkarna också. Hopplöst med mobbens lilla yta att jobba med)
Kommentarer till: "En man med mod" (12)
first!
skämt åsido, fungerande länk:
Tack!
OT: http://thoughtcatalog.com/2012/why-we-dont-need-feminism/
Skamlös reklam för min artikel:
http://y4ser.wordpress.com/2012/07/25/konsvardeskillnad-vid-fara/
mer spam:
God fortsättning på det nya året!
/Skvitt
Detsamma!
Det finns många sådana hedervärda människor, men det tycks inte hjälpa när de mörka egoistiska roffarkrafterna styr och ställer över stater, regeringar och media.
Mandela är väl en av de allra mest hedervärda som har funnits. Han kunde kommit ur fängelset tidigare, bara han tog avstånd från ANC och dess krav, men han vägrade.
Bradley Manning är en annan rakryggad person. Martin Schibbye och Johan Persson är två svenskar att hedra.
Det finns givetvis många fler.
/Skvitt
En bra och träffande text. Känner just inte till Dick Wase mer än att jag har för mig att jag läst nån artikel av honom på Newsmill om jag inte missminner mig, och har för mig att det var en intressant och tankeväckande sådan.
@ Dolf
Han är kontroversiell i vår tid och kultur. Och just det gör att ”det där man bara vet” blir ifrågasatt. Det är en viktig funktion i samhället, utan såna människor hade vi fortfarande bränt häxor på bål. Han har fått mig att tänka över mina åsikter mer än en gång. Sök på hans namn? Han har skrivit en del på Newsmill.
Wase´s alternativa nationalsång påminner lite om Nils Ferlin dikt (Anno 1920) Om de ” män som drogo ” Så det är kanske bäst att flika in honom här också.
”Var äro de män som drogo här vägen fram
Med milda ögon och sorgsna för brott och skam
Små bröder i mörka skogar med ulv och snö
Var äro de män som drogo så stort att dö
De logo bara för drivan och köld och pil
Små bröder i mörka skogar med mil på mil
Från människors hyll och gårdar där ondskan satt
Vem hör deras silverklockor i molntung natt
Var äro de bröder gångna och spelemän
I dalen sade man mig att de lever än ”
Finns många tolkningar, på Ferlins dikt, ett av dem är ju det ständiga temat att aldrig kapitulera inför makten. Nu är ju Ferlin lite av en nationalromantiker och det stöter ju tvärt emot dagens postmoderna uppgivenhet. Men detta var dikter som folk gick igång på förr i tiden. En gnutta stolthet. Att gå rakryggad in i striden mot orättvisorna, att inte ge sig trots att oddsen talar emot.
@ Hurtbullen
Vacker:)